Relacja z obecności Polsko-Gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej na Jubileuszowej Edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Od poniedziałku, 14 maja, w Katowicach trwało największe spotkanie biznesowe w regionie Europy Centralnej – Jubileuszowa edycja  Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Przez trzy dni kluczowi przedstawiciele kręgów gospodarki i polityki szukali odpowiedzi na pytania, które padają w kontekście przyszłości Polski, Europy i świata.

150 sesji tematycznych, 900 prelegentów oraz około 10 tysięcy gości, w tym także przedstawiciele Polsko-Gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w osobie prezesa – Pana Stanisława Raźniewskiego.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach od 2009 roku gromadzi reprezentantów biznesu, prezesów czołowych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne oraz polityków i ekspertów z kraju, Europy i świata.

W tegorocznym spotkaniu (10-12 maja 2017 roku) wzięło udział ponad 9 tys. uczestników. Odbywające się równolegle w Spodku European Start-up Days odwiedziło ponad 2,5 tys. osób, a w Projekcie EEC – Liderzy Przyszłości udział wzięło 2 tys. studentów.

Wśród tematów debat Jubileszowej edycji kluczową rolę zajmowały m.in. nowe technologie, digitalizacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja, e-sport. Dużo miejsca zostało też poświęcone coraz mocniej rysującym się podziałom w światowej gospodarce i związanymi z tym obawami o wojnę handlową.

Na 10 Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach spotkali się reprezentanci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, politycy i prezesi największych firm z Europy, Afryki i Ameryki Północnej, w tym z Polski, przedstawiciele nauki, instytucji finansowych i samorządów, liderzy opinii.

Znalezione obrazy dla zapytania European Economic Kongres 2018

Wśród ważnych gości z zagranicy, w Kongresie m.in. wzięli udział: światowej sławy ekonomista Justin Yifu Lin, unijni komisarze –  wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za jednolity rynek cyfrowy Andrus AnsipMiguel Arias Cañete (ds. polityki klimatycznej i energetycznej) oraz Cecilia Malmström (ds. handlu), a także Joseph BenAmram, prezes farmaceutycznego koncernu MSD oraz Otto Preiss, Chief Operating Officer Digital w ABB.

W Kongresie również uczestniczyła liczna reprezentacja polskiego rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. W panelach dyskusyjnych udział wziął też wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wierzę, że na tej sali siedzą przyszli zwycięzcy polskiej gospodarki - powiedział Mateusz Morawiecki na Europejskim Kongresie Gospodarczym (fot. PTWP)

Premier zwracał uwagę na to, że małe i średnie firmy potrzebują nowoczesnego systemu podatkowego. Zaznaczył, że przez następne 25 lat chce wspierać polski kapitał, polską własność. – Walczymy z mafią VAT-owską i rajami podatkowymi. Chcemy pomagać małym i równo traktować wielkie firmy – podkreślał premier Morawiecki, przypominając o 3 miliardach złotych na wspieranie start-upów. Zwrócił się również do uczestników kongresu: – Wierzę w to, że siedzą tu przyszli zwycięzcy polskiej gospodarki. Wszyscy jedziemy na jednym wózku. Mam nadzieję, że za 10 lat będziemy krajem zaskakującym swoją nowoczesnością i innowacyjnością – mówił prezes Rady Ministrów.

Zdjęcie użytkownika European Economic Congress Katowice, Poland.

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyły się m.in. debaty, poświęcone kluczowym problemom gospodarczym i społecznym Europy w ich globalnym kontekście. Od IV rewolucji przemysłowej, digitalizacji i technologii, przez technologiczne wątki, po tematykę elektromobilności, sztucznej inteligencji, wirtualnej, mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości, wielkich zbiorów danych (BiG Data), Internetu Rzeczy (IoT), blockchain, robotyzacji i automatyzacji, a także korzyści i zagrożeń płynących z ekspansji świata nowych technologii a także start-upów. To wszystko można odnaleźć w wielu panelach dyskusyjnych Kongresu.

Oprócz debat kongresowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, dni 15 maja w Spodku startował się 2-dniowy European Start-Up Days, czyli największe w kraju wydarzenie dedykowane start-upom.  Podczas imprezy została zaprezentowana setka najlepszych start-upów, wyłonionych w konkursie Start-up Challenge spośród 200 zgłoszeń.

Zdjęcie użytkownika European Economic Congress Katowice, Poland.

Gościem specjalnym był Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego.

European Start-up Days po raz trzeci towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu (European Economic Congress – EEC) w Katowicach, kojarząc ze sobą młody i dojrzały biznes.

– Giełda pomysłów, kopalnia trendów, twórczy ferment i przestrzeń dialogu – tak można by podsumować to, co dzieje się podczas European Start-up Days – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Znalezione obrazy dla zapytania Wojciech Kuśpik kongres Gospodarczy w Katowicach 2018

– Tutaj można dowiedzieć się wszystkiego, co może być potrzebne w rozwoju pomysłu na firmę. Tutaj można przedstawić się biznesowemu światu, zainteresować potencjalnych partnerów innowacyjnymi rozwiązaniami, a także zainspirować się mentorami, praktykami i ekspertami, zdobywając know-how z pierwszej ręki. Tegoroczna odsłona wydarzenia to jeszcze większy niż dotąd ukłon w stronę nowych technologii, o których będziemy nie tylko dyskutować, ale których funkcjonalność zobaczymy na żywo, za sprawą prezentujących się przed kongresową publicznością uczestników konkursu Start-up Challenge oraz naszych tegorocznych wystawców – dodaje Kuśpik.

Podczas trzech kongresowych dni dochodzi do tysięcy spotkań biznesowych, które przekładają się na dalszą współpracę i inwestycje. Bez wątpienia skala oddziaływania jubileuszowej edycji EKG będzie wyjątkowa.

Bez wątpienia Europejski Kongres Gospodarczy to największe i jedno z najważniejszych spotkań biznesowych w regionie Europy Centralnej. W ciągu trzech dni przedstawicielie kręgów gospodarczych, politycznych i samorządowych dzielą się ideami i doświadczeniami. Cieszymy się, że w Jubileuszowym  Kongresie brała udział Polsko -Gruzińska Izba Przemysłowo-Handlowa.  Mamy nadzieję, że będziemy czynnie uczestniczyć w kolejnych edycjach.

Źródło: <<http://bit.ly/2IH2Vw7>>  <<http://bit.ly/2rTfgUn>>