Od poniedziałku, 14 maja, w Katowicach trwało największe spotkanie biznesowe w regionie Europy Centralnej – Jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Przez trzy dni kluczowi przedstawiciele kręgów gospodarki i polityki szukali odpowiedzi na pytania, które padają w kontekście przyszłości Polski, Europy i świata.
150 sesji tematycznych, 900 prelegentów oraz około 10 tysięcy gości, w tym także przedstawiciele Polsko-Gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w osobie prezesa – Pana Stanisława Raźniewskiego.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach od 2009 roku gromadzi reprezentantów biznesu, prezesów czołowych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne oraz polityków i ekspertów z kraju, Europy i świata.
W tegorocznym spotkaniu (10-12 maja 2017 roku) wzięło udział ponad 9 tys. uczestników. Odbywające się równolegle w Spodku European Start-up Days odwiedziło ponad 2,5 tys. osób, a w Projekcie EEC – Liderzy Przyszłości udział wzięło 2 tys. studentów.
Wśród tematów debat Jubileszowej edycji kluczową rolę zajmowały m.in. nowe technologie, digitalizacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja, e-sport. Dużo miejsca zostało też poświęcone coraz mocniej rysującym się podziałom w światowej gospodarce i związanymi z tym obawami o wojnę handlową.
Na 10 Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach spotkali się reprezentanci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, politycy i prezesi największych firm z Europy, Afryki i Ameryki Północnej, w tym z Polski, przedstawiciele nauki, instytucji finansowych i samorządów, liderzy opinii.
Wśród ważnych gości z zagranicy, w Kongresie m.in. wzięli udział: światowej sławy ekonomista Justin Yifu Lin, unijni komisarze – wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za jednolity rynek cyfrowy Andrus Ansip, Miguel Arias Cañete (ds. polityki klimatycznej i energetycznej) oraz Cecilia Malmström (ds. handlu), a także Joseph BenAmram, prezes farmaceutycznego koncernu MSD oraz Otto Preiss, Chief Operating Officer Digital w ABB.
W Kongresie również uczestniczyła liczna reprezentacja polskiego rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. W panelach dyskusyjnych udział wziął też wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Premier zwracał uwagę na to, że małe i średnie firmy potrzebują nowoczesnego systemu podatkowego. Zaznaczył, że przez następne 25 lat chce wspierać polski kapitał, polską własność. – Walczymy z mafią VAT-owską i rajami podatkowymi. Chcemy pomagać małym i równo traktować wielkie firmy – podkreślał premier Morawiecki, przypominając o 3 miliardach złotych na wspieranie start-upów. Zwrócił się również do uczestników kongresu: – Wierzę w to, że siedzą tu przyszli zwycięzcy polskiej gospodarki. Wszyscy jedziemy na jednym wózku. Mam nadzieję, że za 10 lat będziemy krajem zaskakującym swoją nowoczesnością i innowacyjnością – mówił prezes Rady Ministrów.
W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyły się m.in. debaty, poświęcone kluczowym problemom gospodarczym i społecznym Europy w ich globalnym kontekście. Od IV rewolucji przemysłowej, digitalizacji i technologii, przez technologiczne wątki, po tematykę elektromobilności, sztucznej inteligencji, wirtualnej, mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości, wielkich zbiorów danych (BiG Data), Internetu Rzeczy (IoT), blockchain, robotyzacji i automatyzacji, a także korzyści i zagrożeń płynących z ekspansji świata nowych technologii a także start-upów. To wszystko można odnaleźć w wielu panelach dyskusyjnych Kongresu.
Oprócz debat kongresowych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, dni 15 maja w Spodku startował się 2-dniowy European Start-Up Days, czyli największe w kraju wydarzenie dedykowane start-upom. Podczas imprezy została zaprezentowana setka najlepszych start-upów, wyłonionych w konkursie Start-up Challenge spośród 200 zgłoszeń.
Gościem specjalnym był Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego.
European Start-up Days po raz trzeci towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu (European Economic Congress – EEC) w Katowicach, kojarząc ze sobą młody i dojrzały biznes.
– Giełda pomysłów, kopalnia trendów, twórczy ferment i przestrzeń dialogu – tak można by podsumować to, co dzieje się podczas European Start-up Days – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
– Tutaj można dowiedzieć się wszystkiego, co może być potrzebne w rozwoju pomysłu na firmę. Tutaj można przedstawić się biznesowemu światu, zainteresować potencjalnych partnerów innowacyjnymi rozwiązaniami, a także zainspirować się mentorami, praktykami i ekspertami, zdobywając know-how z pierwszej ręki. Tegoroczna odsłona wydarzenia to jeszcze większy niż dotąd ukłon w stronę nowych technologii, o których będziemy nie tylko dyskutować, ale których funkcjonalność zobaczymy na żywo, za sprawą prezentujących się przed kongresową publicznością uczestników konkursu Start-up Challenge oraz naszych tegorocznych wystawców – dodaje Kuśpik.
Podczas trzech kongresowych dni dochodzi do tysięcy spotkań biznesowych, które przekładają się na dalszą współpracę i inwestycje. Bez wątpienia skala oddziaływania jubileuszowej edycji EKG będzie wyjątkowa.
Bez wątpienia Europejski Kongres Gospodarczy to największe i jedno z najważniejszych spotkań biznesowych w regionie Europy Centralnej. W ciągu trzech dni przedstawicielie kręgów gospodarczych, politycznych i samorządowych dzielą się ideami i doświadczeniami. Cieszymy się, że w Jubileuszowym Kongresie brała udział Polsko -Gruzińska Izba Przemysłowo-Handlowa. Mamy nadzieję, że będziemy czynnie uczestniczyć w kolejnych edycjach.
Źródło: <<http://bit.ly/2IH2Vw7>> <<http://bit.ly/2rTfgUn>>